Miesiąc 1-3



Twoje maleństwo właśnie przyszło na świat. Czeka was wile wspólnych doświadczeń i problemów.

Miesiąc I

Opuchnięte powieki, zaczerwieniona skóra, czy zniekształcona główka, to efekt poporodowy. Twój maluszek szybko dojdzie do siebie. Na początku dziecko widzi niewyraźnie. Czasem może wydawać się nam, że ma zeza. Uczy się ono skupiać wzrok w jednym punkcie. 

Życie niemowlaka w pierwszych dniach życia ogranicza się tylko do spania i jedzenia. Noworodki przesypiają nawet 20 godzin dziennie. Nasz maluszek komunikuje się z nami za pomocą płaczu. Możemy wyodrębnić 3 rodzaje płaczu: głodowy gniewny i z bólu. Płacz głodowy zwany jest też płaczem podstawowym (gdy niemowle nie śpi, domaga się jedzenia), jest monotonny, przerywany krzykiem. Płacz gniewny charakteryzuje się długotrwałym, przerywanym łkaniem, twarz dziecka staje się czerwona, a mięśnie twarzy napięte. Gdy dziecko płacze z bólu jest to ostry, głośny, przeraźliwy i nagły krzyk, który się nasila. Z czasem każda mama uczy się roróżniać rodzaj płaczu swojego dziecka. 

Dzieci przyjmują nawyki rodziców już od samego początku. Ważne jest, aby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i czułość poprzez spokojny ton głosu, dotyk, czy karmienie piersią.
W pierwszych tygodniach życia dziecka, to rodzice są dla niego całym światem. Noworodki kodują pierwsze informacje o nowym dla nich świecie poprzez kontakt z rodzicami. Dlatego ważne by poświęcać dziecku dużo czasu, dzięki czemu poczuje się bezpiecznie w nowym środowisku. Malec potrzebuje uwagi obojga rodziców.

Badania i szczepienia w I miesiącu życia:
  • szczepienie przeciw WZW typu B (dawka 1.) i gruźlicy - do 24h po urodzeniu
  • badanie przesiewowe słuchu - w ciągu pierwszych 2 dni życia
  • diagnostyka wrodzonej dysplazji stawu biodrowego - w ciągu pierwszego miesiąca życia

Miesiąc II

Dzieciątko potrafi już unieść głowę i chwilkę zostać w tej pozycji. Leżąc na pleckach stara się sięgać po zawieszone nad nim przedmioty. Gdy dasz maluchowi zabawkę, udaje mu się ją chwilkę utrzymać w rączkach. Niektóre dzieci potrafią już przewrócić się z boku na plecy. Na twarzyczce twojej pociechy uśmiech pojawia się coraz częściej, poprawia się jego wzrok, widzi coraz wyraźniej. Kiedy w zasięgu wzroku dziecka pojawi się ciekawy przedmiot lub osoba, reaguje na nią żywiołowo machając rączkami i nóżkami. Maluszek bada świat przede wszystkim smakiem, wkłada do buzi wszystko co wpadnie mu w rączki, a także ssie swoje własne paluszki. Przerwy między drzemkami stają się coraz dłuższe i rośnie mu apetyt. Dziecko domaga się teraz częstych i regularnych posiłków, bywa, że nawet co godzinę. 2 miesiąc życia dziecka nazywamy skokiem rozwojowym, gdyż nasza pociecha zaczyna rozwijać się w szybkim tępie.

Dziecko uwielbia spędzać czas w twoich ramionach. Czuje się tam bezpiecznie, a wysokość na której się znajduje pozwala mu na obserwację otoczenia. Na ciekawiące go przedmioty, czy osoby reaguje bardzo żywo, czasem nawet wydaje dźwięki, tzw. głużenie. Dźwięki te są krótkie i gardłowe: "gu", "agu", "ehe", itp. 

W 2 miesiącu życia dziecko nie przejawia jeszcze lęku przez obcymi. na nowości reaguje przede wszystkim ożywieniem. Macha rączkami i nóżkami, a przy końcu miesiąca nawet głośno się śmieje. Oczywiście ulubionym towarzyszem niemowlaka jet mama, na którą malec reaguje wybuchem radości.

Badania i szczepienia w II miesiącu życia:
  • szczepienie przeciw WZW typu B (dawka 2) - 6 tyg. od pierwszej dawki
  • szczepienie przeciw tężcowi, błonnicy, krztuścowi (dawka 1) - 6-8 tydzień życia dziecka


Miesiąc III

Nasz brzdąc potrafi już leżąc na brzuszku utrzymać główkę nawet ponad minutę. Wzmacnia sie szyja dziecka, obraca ją wodząc wzrokiem za interesującymi go osobami i przedmiotami. Mocniejsze są też rączki i nóżki. Kiedy chwycimy malucha za rączki będzie on starał się podciągnąć do góry i usiąść. Chwytając dziecko pod paszki możemy zauważyć, że opiera się ono na nóżkach i próbuje stawać.

Nasz pociecha zaczyna dostrzegać świat trójwymiarowo. Zaczyna zauważać różne przedmioty i próbuje je chwycić. Najbardziej interesujące są oczywiście te kolorowe, a w szczególności kolorowe przednioty. Wciąż najlepszymi zabawkami są dla niego jego własne rączki, które notorycznie wpycha do buzi.
Maluszek wydaje z siebie przeróżne dźwięki. Zaczyna już nawet piszczeć i wzdychać.

Dla dzieci świat staje się coraz ciekawszy. Więcej widzą i leżenie już nie sprawia im frajdy na długo. Uwielbiają obserwować świat z wysokości twojego ramienia. Poznają świat, uśmiechem odpowiadają na uśmiech, a także próbują naśladować odgłosy dorosłych.

Maluch rozwija się też emocjonalnie. Coraz bardziej pokazuje swoją wolę przez radosne piski, urocze uśmieszki oraz krzyki złości. Ponadto brzdąc zauważył już że jego manifestacje wywołują porządany efekt. Płacze lub krzyczy by wziąć go na ręce. Wkracza powoli w świat emocji.

Badania i szczepienia w III miesiącu życia:
  • szczepienie przeciw WZW typu B (dawka 3) - 6 tyg. od ostatniej dawki
  • szczepienie przeciw tężcowi, błonnicy, krztuścowi (dawka 2)
  • Poliomyelitis (dawka 1)
  • USG bioderek
  • kontrolna morfologia 

0 komentarze:

Prześlij komentarz