TYDZIEŃ 11-15

Dziecko
W 11 tygodniu wątroba maluszka zaczyna produkować krew, jest ona tak duża, że wypełnia prawie cały brzuch i waży 1/10 dziecka. W brzuszku dzieje się jeszcze coś, a mianowicie wędrówka nerek na właściwe miejsce. W główce również zachodzą pewne zmiany. Trwa rozwój mózgu oraz móżdżku, który będzie odpowiedzialny za równowagę. Skóra dziecka zaczyna napierać barwnika, choć nadal jest cienka i prześwitują przez nią naczynka krwionośne.
W 12 tygodniu dziecko wygląda komicznie. Duże oczka po bokach główki (jak u ryby) oraz kulfoniasty nosek na środku twarzy. Nie bójcie się jednak, wygląd waszego malca zmieni się diametralnie przed narodzinami. Zwiększ się ilość płynu owodniowego, dzięki czemu maluch ma więcej miejsca do poruszania się . Trenuje on pilnie, nieustannie się przemieszczając. Pojawił się odruch ssania. W buzi malca pojawiły się kubki smakowe, dzięki którym czuje on już smak. Układ nerwowy rozwija się w szaleńczym tempie, w ciągu minuty przybywa ok. 250 tyś. Komórek nerwowych. Jelita malca wróciły z powrotem do brzuszka. Serce szkraba bije już 160 razy na minutę, a jego długość to już ok. 6-7 cm.
Oczy umieszczone do tej pory po bokach głowy zaczynają się do siebie zbliżać w 13 tygodniu. Malec ćwiczy mimikę twarzy, ziewa, rusza się intensywnie. Ma już wykształcone kości, stawy i mięśnie, które będą się potem rozwijać. Z końcem 13 tygodnia dzidzia ma już 7-8 cm.
W 14 tygodniu zaczyna się trening nerek oraz układu pokarmowego brzdąca. Połyka on wody płodowe, które nerki zamieniają w mocz, który potem filtrowany jest przez mamusię i wydalany. Dziecko jest coraz bardziej wrażliwe na dotyk, gdyż powstaje coraz więcej połączeń nerwowych. W dalszym ciągu trwa trening ruchowy.
Tydzień 15, to ogromne zmiany w kształcie maluszka. Rośnie tułów, mniejszy do tej pory od główki, oraz wydłużają się kończyny. Wątroba zaczyna produkować żółć. Jądra zaczęły wędrować w kierunku moszny, również jajniki zaczęły się przemieszczać. Skóra malucha stopniowo pokrywa się meszkiem płodowym. Malec intensywnie ssie kciuk. Waży ok. 50g i mierzy 10cm długości.



Mama

Większość kobiet ciężko znosi pierwszy trymestr ciąży. Dopadać cię mogą bowiem nudności i wymioty, a także brak apetytu. Jeśli dolegliwości te nasilą się na tyle, że uniemożliwią ci jedzenie, skontaktuj się z lekarzem. Między 11, a 13 tygodniem ciąży należy przeprowadzić szczegółowe USG, które wykluczy lub potwierdzi ciążę mnogą oraz wykryje ewentualne nieprawidłowości w rozwoju (np. zespół downa). Lekarz sprawdza grubość fałdu karkowego. Pomiędzy 14, a 15 tygodniem ciąży możesz zauważyć, że twoje włosy, skóra i paznokcie pięknieją. Pod koniec tygodnia 15 zacznie wzrastać objętość twojej krwi i poprawi się kondycja pęcherza moczowego, ze względu na uniesioną macicę. Warto bardziej dbać o higienę oraz dietę. Z końcem 15 tygodnia powinny minąć dokuczliwe nudności i wymioty. Będziesz czuła się coraz lepiej.

0 komentarze:

Prześlij komentarz