TYDZIEŃ 6-10

Dziecko
W 6 tygodniu ciąży zaczyna już bić serduszko (ok. 65 uderzeń na minutę). Ten fakt mona zauważyć już na badaniu USG. Mały lokator przypomina kijankę. Ma dużą głowę i mały tułów, na którym znajdują się zalążki rąk i nóg. Powstają zaczątki naczyń krwionośnych i nerek. W drugim miesiącu ciąży zaczynają się rozwijać wszystkie najważniejsze narządy.
Mózg zarodka rośnie bardzo szybko w 7 tygodniu ciąży. Ramiona i nogi są wielkości łebka szpilki, na ich końcach są niby płetwy, które są zaczątkiem palców. Na głowie pojawia się dołek, który rozpoczyna proces kształtowania się twarzy. Wykształcają się też już mięśnie twarzy, podniebienie, język oraz części szczęki, a w ciele malca narządy wewnętrzne, takie jak serce, nerki, trzustka i wątroba są już na swoich miejscach.
W 8 tygodniu dochodzi do intensywnego rozwoju jelit, które wychodzą poza brzuszek. Wrócą one na miejsce w swoim czasie. Tworzy się żołądek, wątroba, powieki, małżowiny uszne oraz płuca, które wkrótce będą gotowe na pompowanie krwi. Zaczyna tworzyć się szkielet, który jest na razie cienką niteczką. Pod koniec 8 tygodnia dziecko mierzy 11-14 mm.
Mimo, że nie można zaobserwować tego na badaniu USG, w 9 tygodniu w ciele dziecka tworzą się jednakowe do tej pory, odrębne narządy płciowe. Decyzja o płci dziecka zapada już podczas zapłodnienia, a zaobserwować ją podczas badania można już koło 14 tygodnia ciąży. Dzieciątko staje się coraz ładniejsze. Ma już górną wargę, oczy zyskały czarną siatkówkę. Malec jest wielkości monety 5-złotowej.
Od 10 tygodnia możemy mówić o płodzie, a nie zarodku. Ma on już wszystkie narządy, które przez następne tygodnie będą się tylko rozwijać, rosnąć i doskonalić. Dziecko porusza się już w worku owodniowym. Próbuje ruszać rączkami, które nie mają już błon. Uwaga! Dziecko zaczyna odczuwać to co czuje mama. Z końcem 10 tygodnia dziecko waży ok. 5g i ma długość 3-4cm.



Mama

Nie masz ochoty na ulubione potrawy, odczuwasz nudności, miewasz wymioty? Ten okres powinien minąć wraz z końcem I trymestru. Możesz czuć się osłabiona, mączy cię niewyjaśniony niepokój, szybko się złościsz. Twoje emocje płatają figle, a granica pomiędzy płaczem i śmiechem jest bardzo cienka. Z powodu powiększającej się macicy możesz odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Jeśli jednak ból jest silny skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Pamiętaj, że ciąża to nie choroba i powinnaś się ruszać! Możesz już miewać zachcianki. Nie odmawiaj sobie najdziwniejszych kompozycji smakowych, lecz pamiętaj aby nie jeść za dwoje. Zmienia się twój biust, jest bardzo wrażliwy. Pod koniec 10 tygodnia, kiedy powiększa się macica i uciska pęcherz, musisz nieco częściej odwiedzać toaletę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz