TYDZIEŃ 16 – 20

Dziecko
Tydzień 16 to ciąg dalszy upiększania naszego malucha. Nosek staje się płaski, co ułatwi oddychanie podczas karmienia piersią. Dziecko odczuwa już dźwięki, na razie tylko jako wibracje na skórze. Całe jego ciało pokrywa meszek, który zniknie jeszcze przed porodem.
W tygodniu 17 serce malca przepompowuje już 30 litrów krwi dziennie i bije dwukrotnie szybciej niż serce mamy. Jego budowa jest prawie całkowicie skończona, serce bowiem jest już 4- jamowe. U dziewczynek tworzą się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe.
Układ linii papilarnych tworzy się w tygodniu 18. Trwa też dynamiczny rozwój mózgu, powstaje miliony połączeń nerwowych. Małżowiny uszne są już na swoim miejscu. Na razie nieco odstają od główki. Od tej pory dziecko zacznie rosnąć w szybszym tempie. W 18 tygodniu możesz już przy odrobinie szczęścia poznać płeć malucha.
Płuca wykształciły się już niemal w 19 tygodniu. Dziecko nie umie jeszcze oddychać. Ćwiczy jednak intensywnie się tego ucząc, połyka wody płodowe, wzmacniając mięśnie klatki piersiowej. Dziecko mierzy teraz ok. 15 cm i wazy ok. 200-240 g, musi więc zwiększyć swą masę ok. 18- krotnie. Teraz zacznie nabierać masy.
20 tydzień to półmetek ciąży. Dziecko wytwarza maź płodową chroniącą jego skórę przed tzw. „zbabczeniem”. Objętość płynu owodniowego wzrosła do 250 ml. Malec intensywnie połyka wody płodowe i zapamiętuje ich smak, przez pępowinę dociera do niego to co je mama. Nabiera on kulinarnych nawyków. Pod koniec tygodnia 20. dziecko waży już 260 – 270 g i mierzy ok. 17 cm długości.



Mama

W 16 tygodniu mija podwyższone ryzyko poronienia. Możesz być teraz spokojniejsza. Przykre dolegliwości z początku ciąży zwykle mijają, a ty stajesz się wulkanem energii. 16-20 tydzień ciąży to bardzo korzystny okres dla kobiet. Nabieramy ochoty na pieszczoty, gdyż nasze libido szaleje. Między 16, a 20 tygodniem powinnaś doświadczyć również pierwszych ruchów dziecka. To bardzo wzruszający i wyczekiwany moment. Twój brzuszek powiększ się, a ty szukasz odpowiedniej pozycji do spania. Najlepiej jest spać na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. Taka pozycja nie hamuje krążenia. Do 20. tygodnia prawdopodobnie przytyłaś już parę kilo. Nie staraj się wciskać w ubrania sprzed ciąży, także maleństwo odczuwa ucisk. Mogą zdarzyć się takie dolegliwości jak: krwawienie z nosa i dziąseł, bóle kręgosłupa czy żylaki. Niektóre kobiety doświadczają również obrzęków. Odżywiaj się prawidłowo i w żadnym wypadku nie jedz „za dwoje”, jak mówi babcia. Uprawiaj jogę lub ćwiczenia dla ciężarnych. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz