Jak nauczyć dzieci sprzątać po sobie.

Sprzątanie to monotonne i nudne dla dzieci zajęcie. Jak zachęcić nasze pociechy aby zaczęły sprzątać po sobie? Jeśli twoje dziecko buntuje się i nie chce sprzątnąć zabawek po sobie, musisz zastosować się do kilku prostych zasad. Należy również pamiętać, że dziecko w wieku 1.5, czy 2 lat nie jest jeszcze wystarczająco dorosłe by pewne czynności wykonywać. Jednakże już maluch w wieku 3 lat jest w stanie sprzątnąć swoje zabawki na miejsce, a 6- latek jest w stanie pomóc mamie w drobnych porządkach domowych. Nastolatek natomiast może wykonywać wybrane czynności regularnie.



Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci sprzątania już od najmłodszych lat?

Nie chodzi nam o wyręczanie się dziećmi, lecz o nauczenie ich wartości pracy oraz roli porządku w naszym życiu. Dziecko, które nigdy nie pomagało sprzątać w domu, mieszkając już samodzielnie nie będzie utrzymywac porządku w swoim własnym mieszkaniu. Dzieci muszą wiedzieć również o rytuałach jakie wprowadzamy w domu. Jeśli zarządzamy rodzinne sprzątanie w sobotę, już 6- latek powinien w nim uczestniczyć na swój sposób. Nie mówię tutaj o wycieraniu podłóg, czy odkurzaniu, lecz o prostych czynnościach, np. ścieranie kurzy z mebli, czy pozbieranie rzeczy na miejsce. Dzięki temu dziecko zdobędzie pewne umiejętności, będzie czuło się potrzebne oraz nauczy się życia w społeczeństwie.



Przedstawię wam kilka własnych sposobów, na przekonanie dziecka do sprzątania. 

1. Kiedy zaczynamy uczyć dzieci porządku, nie zostawiajmy ich samym sobie, ani nie stójmy nad nimi jak kat. Powinniśmy uczestniczyć w sprzątaniu i sprawić, że 3-4 latek poczuje się potrzebny w ważnym procesie sprzątania.
2. Kolejnym sposobem, który warto zastosować szczególnie u najmłodszych jest dobra organizacja miejsca na zabawki. Watro przygotować kolorowe pudełka, czy pojemniki i nakleić na nie obrazek przedstawiający rzeczy, które do pudełka należą. Obrazek można wydrukować z Internetu, czy kupić w sklepie z zabawkami. Wtedy sprzątanie jest formą zabawy. Do jakiego pudełka włożysz misia?
3. Kiedy dziecko jest nieco starsze watro przygotować tablicę pochwał, gdzie dziecko będzie przyklejać naklejki. Taka tablica może zawierać nie tylko prace fizyczne ale i umysłowe malucha, nagradzać jego kreatywność i trud. Forma takiej tablicy jest dowolna, powinna być kolorowa i zachęcać dzieci do wykonywania danych czynności.




4. W stosunku do dzieci powyżej 6 lat, nie powinniśmy stosować taryfy ulgowej. Jeśli dziecko jest w stanie wykonać zadanie, powinno to zrobić. Jeśli jednak odmówi współpracy musimy być konsekwentni. Jest kilka sposobów ukarania nieposłuszeństwa i zależy to od naszego dziecka. Jednemu wystarczy wpisać, czy wkleić uwagę do tablicy z zadaniami, innemu natomiast należy zabronić oglądać dzisiaj ulubioną bajkę. 
5. Należy tłumaczyć już najmniejszym dzieciom dlaczego powinniśmy po sobie sprzątać. Dzieci mogą myśleć, że jest to forma kary i się buntują. Powiemy 3-4 latkowi, że trzeba pozbierać zabawki po brat czy siostra może się na nich przewrócić. 5-6-latkowi natomiast, że pomaga nam przy zmywaniu podłogi, bo miś który na niej leży może zachorować, gdy jest brudna.
6. Im wcześniej zaczniemy, tym mniej problemów z porządkami będą miały nasze dzieci później. 




0 komentarze:

Prześlij komentarz