Ząbkowanie

Czasami dzieci zaczynają ząbkować już w 3 miesiącu życia. Najczęściej jednak ząbkowanie rozpoczyna się w 5 miesiącu życia. Zdarza się, że dzieci przechodzą ten trudny dla większości okres bezboleśnie. W większości przypadków dzieci czują swędzenie i ból, gdyż ząbek musi przebić się przez dziąsło. Dziąsła zazwyczaj są zaczerwienione i spuchnięte.



Jakie są objawy ząbkowania?


  • Dziąsła są wrażliwe na dotyk i obolałe
  • W czasie karmienia piersią dziecko przerywa jedzenie i marudzi lub zacisk mocno obolałe, swędzące dziąsła na piersi
  • W czasie karmienia butelką dziecko przerywa jedzenie i wypluwa butelkę
  • Dziecko bardzo się ślini (chroni to jamę ustną od zakażeń, gdyż ślina zawiera potrzebne przeciwciała)
  • Maluszek wkłada do buzi paluszki, a nawet całe piątki, porusza główką aby ulżyć swędzącym dziąsłom
  • Płacz i marudzenie
  • Zmniejszenie apetytu spowodowane deskomfortem podczas jedzenia
  • Dziąsełka są zgrubiałe

Dlaczego ząbkowanie powoduje ból?

Aby ząbek mógł wyjść musi przecisnąć się przez ciasny otwór kostny, co sprawia ból naszemu dziecku. Napór wychodzącego ząbka może wywołać mały stan zapalny, a temperatura ciała dziecka może podnieść się do 38 stopni. Nie wszystkie maluchy przechodzą jednak ząbkowanie identycznie. Czasem zdarza się, że pierwsze zęby wyrzynają się bezboleśnie, a ból pojawia się przy wychodzeniu czwórek i piątek. Ząbkowanie daje się we znaki najczęściej przy ssaniu i w nocy.Ząbkowanie odbywa się w trzech kolejnych etapach: wyrzynanie, przebijanie się przez dziąsło i okres po pokazaniu się zęba.




Czego nie należy robić

WBREW PRZESĄDOM... Nie podawaj dziecku zimnej marchewki, czy skórki od chleba, mimo braku zębów dziecko może się zadławić.
WBREW PRZESĄDOM... Nie masuj dziąseł gazikiem nasączonym alkoholem.
Nie podawaj maluchowi  żadnych środków uspokajających, nasennych czy przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.

Co zrobić żeby złagodzić ból 

Gdy dziecku dokucza ząbkowanie można dać mu gumowy gryzak wodny z lodówki (nie zamrażarki). Zimno ukoi swędzenie i ból, zadziała znieczulająco. Aby ulżyć w cierpieniu naszemu maluchowi możemy masować delikatnie masować dziąsła specjalną sylikonową nakładką z wypustkami. Jeśli nam się to uda, dobrym pomysłem jest odwrócenie uwagi dziecka od problemu. Głaszczmy go po twarzy, zainteresujmy czymś, podajmy łagodzącą herbatkę z melisą i rumiankiem. 
Jeśli trudno uspokoić dziecko i przechodzi ono okres ząbkowania ciężko, powinniśmy zastosować  krople lub żel kojący. Na rynku jest ich wiele : Calgel (ok. 16zł za 10g), Dentibaby (22zł za 25ml), Camilia (krople 10x za 23zł), Kin Baby (ok. 15 zł za 30ml), Osmoza Clic&Go (Aplikator x12 za 18zł), Pansoral (ok. 12 zł za 100ml, Bobodent (ok. 16zł za 10g),  i Dentinox N (ok.20zł za 10g), który wypróbowałam i jestm zadowolona z efektów. Pomaga Armaanowi w najtrudniejszych momentach.


Kalendarz ząbkowania







0 komentarze:

Prześlij komentarz